خانه »» کاربردی »» دانلود رایگان »» outlook.com سرویس جدید ایمیل مایکروسافت

outlook.com سرویس جدید ایمیل مایکروسافت

مثل این که قرار است سال ۲۰۱۲ یکی از نقاط عطف تاریخچه مایکروسافت باشد. زیرا این شرکت تنها به عرضه سرفیس و ویندوز ۸ به همراه معرفی آفیس ۲۰۱۳ بسنده نکرده و همچنان در حال رونمایی از محصولات و برنامه های جدیدتر است. دیروز این شرکت محصول جدید ایمیل خود با نام Outlook.com را معرفی کرد که قرار است در کنار کاربران جدید، میزبان صدها میلیون کاربر Hotmail باشد.

این نسخه تازه سرویس ایمیلِ غول نرم افزاری دنیا قرار است بسیاری از امکانات برنامه اوت لوک (همچون ActiveSync و POP3) را تحت وب در اختیار کاربرانش قرار دهد. استقبال از این سرویس به گونه ای بوده که در روز اول و تنها ۶ ساعت پس از معرفی آن، مایکروسافت اعلام کرد یک میلیون کاربر جدید به اوت لوک دات کام پیوسته اند.

کاربران هات میل سرانجام باید روزی به این سرویس جدید نقل مکان کنند و اکانت های hotmail.com را تحت آدرس outlook.com مورد استفاده قرار دهند. اما مایکروسافت فعلا این مهاجرت را اختیاری کرده است و هنوز اجباری برای آن اعمال ننموده.

اگر شما هم دوست دارید به اوت لوک دات کام مهاجرت کرده یا یکی از کاربران جدید آن باشید، پیشنهاد می کنم مرور امکانات این سرویس را در ادامه مطلب از دست ندهید.

پس زمینه

از دیدگاه مایکروسافت، آخرین جهش مهم در ایمیل ها هنگامی اتفاق افتاد که جیمیل سرویس رایگان خود را به یک گیگابایت ارتقاء داد. در آن زمان جیمیل با تبدیل مگابایت رایگان ایمیل به چند ده مگابایت، توانست یک نقطه عطف در این بازار بوجود آورد. و اکنون این سرویس ایمیل، بیش از ۱۰ گیگابایت فضای خالی را در اختیار کاربرانش می گذارد.

جیمیل در سال ۲۰۰۴ معرفی شد و به نظر مایکرسافت اکنون وقت آن رسیده که به دنبال جواب «خب، بعدی؟» در بازار ایمیل باشیم و Outlook.com پاسخ مناسبی به این پرسش است.

هات میل مدت ها است که به دلیل رابط کاربری نه چندان مدرنش، افسرده و بیمار به نظر می رسد. اما اوت لوک دات کام برای تغییر حال و هوای این پیر کارکشته بازار ایمیل به میدان آمده است و قرار است سرانجام مامن و مسکن تمام کاربران هات میل باشد. کاری که فعلا داوطلبانه است، اما روزی اجباری خواهد شد.

آیا اوت لوک دات کام با این ظاهر مترو-مانند می تواند جان تازه ای به کالبد مایکروسافت بدمد؟ باید گذر زمان آن را مشخص کند،. اما فعلا اجازه دهید نگاهی به این محصول جدید داشته باشیم.

 

رابط کاربری

اگر تاکنون از اپلیکیشن Mail ویندوز ۸ استفاده کرده باشید، حالا با اوت لوک هم احساس صمیمیت زیادی می کنید. اگر هم پاسخ تان منفی است، نگران نباشید. با محیطی ساده و سر راست روبرو هستید که طی چند دقیقه آن را خواهید آموخت.

 

2012-07-30_16h56_09-001_narenji_ir.jpg

اوت لوک از چند ستون و یک نوار ابزار (bar) تشکیل شده است. ستون انتهایی سمت چپ محل لیست پوشه (folder) ها است. ستون دوم هم محل نمایش لیست ایمیل های دریافتی است که طبق معمول بر اساس زمان مرتب شده اند. همانند هات میل می توانید ایمیل های مهم را با flag مشخص کرده و آنها را در بالای لیست نگه دارید. این امکان چیزی همانند ادغام ستاره دار کردن و لیست اولویت های جیمیل است. البته با استفاده از این امکان می توانید بخش بالای اینباکس خود را تبدیل به یک فهرست تو-دو لیست کنید.

ستون سوم هم جایی است که معمولا ایمیل های خود را می خوانید. برای فعال کردن آن می توانید از دکمه Setting در بالا-راست صفحه گزینه Reading Pane: Right را انتخاب کنید. با این کار اکانت اوت لوک تان را به بهترین شکل برای استفاده راحت تنظیم نموده اید، زیرا این سرویس برای صفحه نمایش های واید (مانند آنچه که قرار است در سرفیس ببینیم) طراحی شده و در این حالت کارایی بسیار مناسبی دارد. و سرانجام ستون چهارم که فعلا به نظر می رسد برای تبلیغات در نظر گرفته شده است.

اوت لوک تا حد زیادی قابلیت شخصی سازی دارد. شما می توانید رنگ تم آن را بنا بر سلیقه تان انتخاب کنید یا این که به مرتب سازی و تغییر اندازه ستون ها بپردازید. حتی می توانید جای ستون ها را هم عوض کنید. در یک کلام، می توانید اکانت ایمیل خود را به گونه ای مرتب نمایید که برای تان بهترین کارایی را داشته باشد.

در این جا همه چیز مرتب و ساده طراحی شده و تنها یک ساعت کار با آن، باعث می شود که جیمیل در نظرتان به هم ریخته و شلوغ دیده شود.

یکی از بخش های جدید اوت لوک، نوار بالایی آن است که می تواند بر اساس کاربرد شما تغییر کند. با کلیک بر روی یک ایمیل، گزینه های لازم ظاهر می شوند. وقتی هم چیزی را انتخاب نکرده باشید، تنها دکمه New را خواهید دید. این شیوه کار، رابط کاربری را تر و تمیز و ساده نگه می دارد و چیزی است که تقریبا به چشم نمی آید، اما در هنگام استفاده، کاملا کارایی خود را نشان می دهد.

 

2012-07-30_16h57_03-002_narenji_ir.jpg

و آخرین نکته درباره رابط کاربری اوت لوک: موس را بر روی لوگوی آن در بالا-سمت چپ صفحه ببرید و بر روی فلش رو به پایین که ظاهر می شود، کلیک کنید. اکنون به دکمه های اسکایپ، کلندر، پیپل و میل دسترسی خواهید داشت.

2012-07-30_16h57_31-003_narenji_ir.jpg

امکانات

اگر بخواهید اوت لوک را Webmail 2.0 بدانید، این چیزی است که مایکروسافت با هزاران قدم کوچک به آن رسیده است. در هسته، اوت لوک یک سرویس خدمات وب میل جدید و مجزا از هات میل است که مدیریت متفاوتی را بر کارهای شما اعمال می کند. اگر چه در ظاهر، اوت لوک طراحی صیقل خورده ای دارد که بسیار چشم نواز است.

در نگاهی به theme اوت لوک می بینید که شما با طراحی روبرو هستید که مدیریت کارها و ایمیل ها را بسیار ساده تر از سرویس های ایمیل فعلی نموده است. یکی از نمونه های خوب آسان سازی کارها، قابلیت اشتراک فایل آن است. همان طور که می دانید، هر کاربر مایکروسافت از یک اکانت ۷ گیگابایتی رایگان اسکای درایو بهره می برد. اکنون به جای ایمیل کردن یک فایل، می توانید آن را در اسکای درایو آپلود کرده و لینک آن را در ایمیل تان ارسال نمایید. و دیگر برای ارسال فایل، محدود به امکان الصاق حداکثر ۱۰ یا ۲۰ مگابایت نخواهید بود و می توانید فایل های تا ۳۰۰ مگابایتی را از طریق ایمیل ارسال کنید. و مهم تر از آن، این که دیگر اینباکس کسانی که از ایمیل کم حجمی استفاده می کنند را پر نخواهید کرد. نکته مهم در اینجا یکپارچه سازی اسکای درایو با سرویس ایمیل است، اگر نه، قبل از این هم امکان آپلود فایل در سرویس های اشتراک فایل و ارسال لینک آن از طریق ایمیل را داشته اید.

از دیگر محصولات مایکروسافت که به صورت یکپارچه با سرویس جدید ایمیل این شرکت ارائه می شوند، می توان به اپلیکیشن People ویندوز ۸ اشاره نمود. اسکایپ هم قرار است در آینده نزدیک به صورت یکپارچه با اوت لوک دات کام قابل استفاده باشد.

یک قابلیت مهم دیگر این است که در صورت دریافت فایلی با فرمت یکی از برنامه های مجموعه آفیس، این گزینه را در اختیار دارید که فایل را مستقیما با وب اپلیکیشن های آفیس باز کرده و مورد استفاده قرار دهید. چیزی همانند باز کردن مستقیم فایل های متنی در Docs گوگل.

2012-07-30_16h58_19-004_narenji_ir.jpg

و آخرین نکته اینکه: اوت لوک فضای نامحدود دائمی را در اختیار شما می گذارد. یعنی اینکه دیگر هیچ گاه نباید نگران پر شدن ایمیل تان باشید! این موضوع به همراه فضای هفت گیگابایتی اسکای درایو، به معنی یک اتاق بسیار بزرگ و نامحدود برای همه اسباب بازی های تان است.

 

توان رقابت با جیمیل؟

منصفانه باید گفت که جیمیل همه امکانات لازم را برای یک کابر حرفه ای ایمیل فراهم آورده که این مورد باعث شلوغ شدن رابط کاربری آن هم شده است. اما اوت لوک بسیار ساده تر و تمیز تر طراحی شده است و البته به نظر می رسد که برای ۹۹ درصد کاربران ایمیل، به اندازه کافی قدرتمند و با امکانات کافی باشد.

آیا بیشتر کاربران جیمیل به این سرویس جدید مهاجرت خواهند کرد؟ نمی توان در این مورد نظر قاطعی داد. یکی از محبوب ترین سرویس های گوگل در میان کاربران، چت جیمیل است که در اینجا دیگر به آن دسترسی نخواهند داشت. یعنی اینکه مهاجرت به اوت لوک، به معنی رها کردن شبکه عظیم Gchat توسط کاربران آن است. درست است که در اوت لوک می توانید فیس بوک و لیست اعضای مسنجرتان را به سرویس ایمیل تان متصل کنید، اما باز هم احتمالا قدرت اصلی در دستان گوگل باقی خواهد ماند.

اما می توان انتظار داشت که اوت لوک، جایگاهی ممتاز در میان سرویس های ایمیل را برای مایکروسافت دست و پا کند و در کنار آن گوگل را مجبور به بازنگری و حتی کمی پاک سازی در رابط کاربری سرویس جیمیل خود کند.

چرا شما همین الان یک اکانت در Outlook.com نمی سازید.

منبع: نارنجی دات آی آر

برای دانلود اینجا کلیک کنید

جوابی بنویسید